Kako biti podrška: Radionica SOS Ženskog centra
Održana je još jedna radionica „Kako biti podrška“ u kojoj su volonterke SOS Ženskog centra Vanja Trkulja i Ivana Tešan kroz različite aktivnosti približile značaj pružanja podrške osobama koje su preživele seksualno nasilje.

„Ljudi mogu da nauče na našim radionicama kako da budu podrška – kako se postaviti ukoliko nam je neko koga poznajemo u seksualnom nasilju, kako posavetovati te osobe ili u slučaju da se nekome konkretno desilo nasilje, gde može da se obrati za pomoć i koga da pozove. Mislim da su to korisne informacije i treba da se šire što više.“, istakla je volonterka Vanja.
Radionica je održana 8. maja u prostorijama SOS Ženskog centra u Novom Sadu i sastojala se iz teoretskog i interaktivnog dela. Učesnice su imale priliku da pričaju o svojim poimanjima, podele svoj ugao gledanja i da se kroz diskusije i aktivnosti stave na mesto osobe koja je doživela nasilje.
„Svrha ovih radionica jeste da osnažimo mlade i pomognemo im da lakše razumeju osobu koja proživljava seksualno nasilje i kako možemo sami sebi da pomognemo u datim situacijama.“, izjavila je volonterka Ivana.
Volonterke su pričale o važnosti slušanja osobe koja je odlučila da se obrati za pomoć i napomenule su kakve sve vrste slušanja postoje.
„Aktivno slušanje je izuzetno bitno, pogotovo ako pokušavamo nekome da budemo podrška. Aktivno slušanje je obraćanje pažnje na to što sagovornik govori, neprekidanje i postavljanje potpitanja na izjave kako bi se približili temi i time bolje shvatili šta je sagovornik hteo da kaže. “
Vanja Trkulja
Pored aktivnog slušanja, postoje i vrste nepotpunog slušanja koje je istakla volonterka Vanja.
„Postoji selektivno slušanje, to je kada biramo koju informaciju ćemo primiti, selektivno odbacivanje je selektivno odbacivanje informacija, a pseudo slušanje je kada prividno slušamo sagovornika. Tu je i odbrambeno slušanje, to je kada na svaku izjavu reagujemo konfliktno i napadamo sagovornika šta god da on kaže.”

Učesnice radionice rado su se uključile u zadate aktivnosti.
„Prvi put sam na ovakom tipu radionice koja je konkretno vezana za seksualno nasilje. Mogu reći da mi je stvarno jako prijalo i da su predavači bili fantastični. Osećala sam se prihvaćeno i sad imam jasniji pogled na to kako bih reagovala kada bi mi drugarica ili bliska osoba prišla sa ovakvim problemom.“, rekla je Ana, jedna od učesnica radionice.
Projekat »Nije šala – seksualno uznemiravanje je ozbiljna stvar« realizuju SOS ženski centar i MultiRadio u okviru programa »Mladi i mediji za demokratski razvoj – MAY4DD«, koji Beogradska otvorena škola (BOŠ) sprovodi uz podršku Švedske, na osnovu ugovora između Švedske agencije za međunarodni razvoj (Sida) i BOŠa.