Zeleni dogovor za zeleni Novi Sad / Anketa i predavanje za posetioce Cvetne pijace

Posetioci Novosadske cvetne pijace, koja će se održati  u petak i subotu, 24. i 25. septembra, na platou ispred SPENS-a, će imati prilike da se priključe istraživanju u okviru projekta “Zeleni dogovor za zeleni Novi Sad” tj. da popune kratku anketu na temu zelenih površina u Novom Sadu u kontekstu zaštite životne sredine i klimatskih promena, kako bi se došlo do saznanja o razumevanju javnih politika iz pomenutih oblasti, stavovima, razumevanju i predlozima građana za rešavanje postojećih problema.

novosadska cvetna pijaca
novosadska cvetna pijaca

Anketa će moći da se popuni na štandu Pokreta gorana, u petak i u subotu od 10 do 18h, a koje će se nastaviti i na naredne dve Cvetne pijace. Rezultati anketa biće distribuirani donosiocima odluka na lokalnom nivou, a projektne aktivnosti promovisane u medijima, kako bi se što više građana informisalo o projektu. Interaktivno predavanje mr Luke Bajića “Urbano zelenilo i klimatske promene” možete posetiti u subotu u 11h.

Projekat „Zeleni dogovor za zeleni Novi Sad“ realizuje Pokret gorana Novog Sada, sa ciljem da informiše građane Novog Sada o posledicama klimatskih promena, najznačajnijim međunarodnim dokumentima koje je Srbija potpisala u toj oblasti i Poglavlju 27, odnosno da ukaže na značaj javnih politika u ublažavanju posledica klimatskih promena kroz povećanje zelenih površina u gradu. Većina projektnih aktivnosti realizovaće se na cvetnim pijacama, tradicionalnim manifestacijama Pokreta gorana Novog Sada, na kojima će građani, pored upoznavanja sa klimatskim promenama kroz promotivne materijale i interaktivna predavanja, moći da se izjasne putem anketa o zelenim površinama u gradu, a njihova mišljenja i predlozi biće prosleđeni gradskim organima, kako bi se uspostavio odnos saradnje između građana i predstavnika lokalnih vlasti u zajedničkoj borbi protiv klimatskih promena.

Projekat „Zeleni dogovor za zeleni Novi Sad“, deo je programa „Snažno zeleno“ i projekta „Zeleni inkubator“ koji finansira Evropska unija, a realizuje Beogradska otvorena škola (BOŠ) u saradnji sa Mladim istraživačima (MIS) i Inženjerima zaštite životne sredine (IZŽS).